Anavatanlarınıza dönün: 14 Aralık 2010

Bismillah

Mevlana Şeyh Nazım’ın Ufak Tavsiyeleri

Anavatanınıza dönün

14 Aralık 2010

Euzu billahi mineşşeytânirracîm.

Bismillahirrahmanirrahim

Essalamü Aleyküm ve Rahmetullahi Ve Berekatüh

 • Şeyh Abdül Hamid Mevlana’ya soruyor, son günlere yaklaştığımız şu günlerde, kendimizi, çocuklarımızı, ailelerimizi ve sevdiklerimizi korumak için ne yapmalıyız?  Nerede olmalıyız? Yaklaşan kaotik olaylar için nasıl hazırlanabiliriz?
 • Mevlana, Müslümanların din, bilgi ya da Mevla’yı aramak yerine dünyayı aramak için Doğudan Batıya koşuşturduğu, üzerimize Lanetin indiği günlerdeyiz dedi. Batı ülkelerine göç ediyorlar ve oralarda çalışıyorlar. Bu Batı ülkelerini kendilerine anavatan yapmak istiyorlar ama bu imkânsız. Yeni edindikleri anavatanları, asla, gerçek anavatanları gibi olamaz. Müslüman bir Cemaatten kaç kişi oldukları fark etmez; her zaman azınlık olarak kalacaklar ve çoğunluk da inançsızlar olacak. Bu nedenle oradaki vatandaşlar bu göçmenleri kendi vatanlarında memnuniyetle kabul etmeyecekleri için, bir birlik ya da onaylanma olsa bile, oralarda bir yer edinmeleri imkânsızdır. Oradaki yerel halkla tedirgin edici, huzursuz bir ilişkileri olacaktır ve 60 milyondan fazla Müslüman bu hoş olmayan durumla karşı karşıya kalmışlardır.
 • Bizim inancımızı paylaşmayanların yollarına güvenmemeliyiz. Allah diyor ki:

وَلَا تُؤۡمِنُوٓاْ إِلَّا لِمَن تَبِعَ دِينَكُمۡ

Sizin dininize uyandan başkasına inanmayın. (Surah Ali-Imran 3:73)

 • İnançsızlar bizim inandıklarımıza inanmadıkları için, onlara şartsız ve tam olarak güvenemeyiz. Bizim inancımız onlarınkiyle çatıştığı ve onların inançlarına karşı daima inandıklarımızı uyguladığımız için, yüreklerinin derinliklerinde, daima, bizimle mutsuz olacaklardır.
 • Şimdi oralarda, Batı ülkelerinde, yüzlerce camii, üniversite ve dernekler kurduğunuz için kendinizi oraya sabit ve yerleşik hissetmeyin. Oralarda büyük işler kurdunuz diye kendinizi başarılı sanmayın. Servet sizin inanç ve imanınızı koruyamaz. Göçmen bir vatandaştan başka bir şey olmadığınız için, ne kurduğunuz hiç önemli değil. O toprakların yerlisi olarak kabul edilmediniz ve asla da kabul edilmeyeceksiniz. Bir gece oralarda diktiğiniz ve inşa ettiğiniz her şey elinizden alınabilir. Yani, eviniz ve işinizin korunduğunu ya da emniyette olduğunu asla düşünmeyin.
 • Öyleyse bu mesaj (İngiltere ve Fransa gibi) Batı ülkelerine göç etmiş olan; Araplara, Pakistanlılara, Hintlilere ve Türkleredir. Mevlana bunun sadece bir mesaj olmadığını ama aynı zamanda bir uyarı da olduğunu söylüyor. İslamın doğru olmadığını düşünen ve hem açık bir şekilde hem de kurnazca, sürekli İslamı baltalamak için uğraşanların bulunduğu böyle topraklarda güven içerisinde uyuyamayacaksınız. Sizler, sizlere karşı adil olacaklarına asla güvenemeyeceğiniz insanların arasındasınız.
 • Resulullah (SAV), yaklaşan Armagedonun kesinlikle ve şüphesiz geleceğinden ve milyonlarca insan üzerinde hak iddia edeceğinden bahsetti. Bu gezegen üzerinde, daha sonra dinler ve uluslar arasında bu ölçekte bir savaşın olmayacağı, yapılmış olan en korkunç savaş olacak.
 • Eğer ailenizle birlikte anavatanınıza dönmek için bir yol bulabilirseniz, bu korkunç olay meydana geldiği zaman doğduğunuz topraklarda, Müslüman kardeşlerinizin arasında olacağınız için, emniyette ve güvende olacaksınız. Yabancı bir ülkede mülteci olarak kalmayın. Bunun yerine müminlerin arasında huzur ve sükûnet aramak için, anavatanınıza doğru yol almaya başlayın. Şimdiye kadar yapmış olduğunuz servetinizi alın, kendi vatanınıza getirin ve orada; yeni bir iş, yeni şehirler, yeni kasabalar ve yeni çiftlikler kurun. Doğru, Batı ülkelerinde elde edeceklerinize bakıldığı zaman, vatanınızda elde edecekleriniz o kadar çok olmayabilir ama vatanınızda –hem sevdikleriniz hem de imanınız açısından, daha güvende olacaksınız. Mevlana, bunun tüm Müslümanlar için bir uyarı olduğunu bildiriyor.
 • Öyleyse, anavatanınıza dönmek için kademeli olarak adımlar atmaya başlayın. Açlık ve yoksulluktan korkan bazı göçmenler, anavatanlarına doğru yol almaya başlamalılar. Mevlana, korkmayın diyor, Göklerin Rabbi sizi açlıktan ölmeye terk etmez. Siz yabancı topraklara göç ettiğinizde, sizi besleyen ve zenginleştiren O değil miydi? Elbette, anavatanınıza dönerek Ona itaat ettiğinizde, O sizlere güç verebilir ve sağlayabilir!
 • Samimi nedenlerden dolayı anavatanlarına dönme tavsiyesine gerçekten kulak veremeyenler için, Mevlana diyor ki, en azından (yeni edindiğiniz anavatanlarınızda) şehirlerden uzaklaşın ve buralarda olmak şehirlerde olmaktan daha güvenli olduğu için, kırsal bölgelere gidin. Bu kırsal bölgelerde, yüz aileyi geçmeyecek şekilde, küçük topluluklar oluşturun. Alabildiğine geniş alanların keyfini çıkartın, birbirinize çok yakın gruplaşmış şekilde değil ama ayrı bir şekilde mesafe bırakarak yerleşin. Mümin ya da değil, yerli halk veya sizin gibi göçmen, tüm komşularınızla iyi ilişkiler kurun. Uyuduğunuz zaman, evinizi emniyete alın. Bunun için alarm ya da köpek kullanabilirsiniz. Bu sizlerin selametle uyumanıza ve sürpriz saldırılara karşı hazırlıklı olmanıza izin verir.
 • İhtiyaçlarınızı tekrardan yenileme ihtiyacı olmayacak şekilde, en az üç ay yetecek kadar, gerekli ihtiyaçlarınızı stokta tutun. Durumun kötüleşebileceğini düşünerek, şehir hayatından tamamen bağımsız olun. Öyle ki en az üç ay süreyle şehre gitmek zorunda kalmadan yaşamınızı devam ettirebilecek şekilde stok oluşturun.
 • Geceleri ışıkları açmayın ve doğal karanlığında kalmasına izin verin. Ve Göksel koruma sağlamak için de Kurandan Ayetler okuyun.

Mevlana, Kullarını koruması için Allah’a dua etti.

El-Fatiha

country-house

Tefsir

 • Bir hadis, anavatana duyulan özlemin imanın işareti olduğunu söylüyor. Yaklaşan Armagedonun ışığında, Mevlana anavatanlarımıza dönmemizi veya bu mümkün değilse kırsal bölgelere taşınmamızı ve her zaman tetikte ve tedbirli olmamızı tavsiye ediyor. Müminlerin asla saldırgan olmamamsına rağmen, inançsızların yüreklerinde neler yattığını bilemeyiz.

وَلَن تَرۡضَىٰ عَنكَ ٱلۡيَہُودُ وَلَا ٱلنَّصَـٰرَىٰ حَتَّىٰ تَتَّبِعَ مِلَّتَہُمۡ‌ۗ

Sen dinlerine uymadıkça, ne Yahudiler ve ne de Hıristiyanlar asla senden razı olmazlar. (Surah Al-Baqarah 2:120)

Bu 21 dakikalık İngilizce videoyu sadece www.Saltanat.org adresinden izleyebilirisiniz. Sağdaki menüden; ‘Allah’s Warning 14.Dec.2010′ seçiniz. Ekranın altında, ses kontrolünün yanında, alt yazılar için dil seçimi yapabileceğiniz (Arapça, Bahasa Endonezyaca/Melayu, Almanca, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Rusça ve Türkçe) bir CC butonu göreceksiniz. İngilizceye canlı tercüme için, görüntü ünitesinin sağ üst köşesindeki AD butonuna tıklayınız. Canlı sohbetler boyunca, üst taraftaki butonlar, başka dillere de Canlı Sesli Tercüme hizmeti sunacaktır. Eğer video artık orada değilse, altta bulunan Saltana TV sitesi arşivinden aratınız.
Saltanat TV, Mevlana Şeyh Nazım’ın kişisel olarak müsaade ve onayıyla Resmi sitesidir.
Sitemize üye olmak için lütfen kayıt olunuz. Böylece, yeni bir Yazı eklendiğinde, e-posta ile sizleri daha güncel tutabiliriz. Bizi, ayrıca, Twitter’da da takip edebilirsiniz, kullanıcı tanımlamamız SufiHub’dır. Bu siteden alıntı yapabilmek için, lütfen SufiHub’ın iznini isteyiniz. Yeniden gönderilmesi gereken Suhbah Özetleri (onaydan sonra) tam olarak çoğaltılmalı ve kaynakları da bildirilmelidir. Bu web sitesindeki herhangi bir yazının, hiçbir parçası Ticari amaçlar için ya da izinsiz olarak kullanılamaz.
Tüm Hakları Saklıdır.
This entry was posted in 2010 @tr, Aralık, Sohbetleri and tagged , . Bookmark the permalink.