13 Bölümlük Hayırlı Tavsiyeler (2. Parça)

Bismillah

Mevlana Şeyh Nazım’ın günlük Sohbetleri

13 Bölümlük Hayırlı Tavsiyeler (2. Parça)

22 Nisan 2011

Euzu billahi mineşşeytânirracîm.

Bismillahirrahmanirrahim

Essalamü Aleyküm ve Rahmetullahi Ve Berekatüh

(Bu bölümler, sağlıklı ve mutlu bir hayata yönelmemiz için, Mevlana’nın farklı konuklarına verilmiş olan, ufak ufak ama etkileyici tavsiyelerdir. Bu ikinci parça sonraki 9 bölümle ilişkilidir.)

Bölüm 5 – Yoksul insanlarla ilgilenin

poor-people-in-dump1

 • Yoksul insanlar zayıftır. Hayatta gelişmeleri için, onlara bir şans verin -onlara yardım edin. Birçok yönetim, asırlardır, onları görmezden gelmektedir. Müslümanlar, kişisel olarak, temel sosyal haklardan yoksun bırakılmış, böyle insanlarla ilgilenmeye başlamalıdır.

Tefsir

 • Mevlana daha önceki Sohbetlerinde, düşen her bir yönetimin yoksullarla ilgilenmedikleri için düştüklerinden bahsetmiştir. Kendilerini zenginleştirmişler ve vatandaşlarını da açlıktan ölmeye terk etmişlerdir. Ve bu da bir huzursuzluk ve başkaldırının, daima, başlangıç noktası olmuştur.
 • Yoksullara yardım etmenin birçok yolu vardır. Aş evleri açarak onları beslemek ve temel ihtiyaçlarını karşılamak bunlardan bazılarıdır. Fakat mikro finansman yoluyla kendilerini destekleyebilecekleri uzun soluklu projeler daha iyidir. Temiz su, elektrik gibi alt yapısal gelişmelerin düzenlenmesi, sıklıkla, bir topluma dönüştürebilir. Mevlana, yıllardır, Afrika’da kuyu kazılmasına maddi anlamda destek olmaktadır. Öğretmenlerin yerel okullarda çalışmasına destek vermek eğitim seviyesini yükseltmek ve iş gücü yeteneklerinin geliştirmek için iyi bir yoldur.
 • Kamboçya’daki bir köyde (Kampung Cham bölgesinde) başlattığımız, jeneratörlerin basit kullanımıyla ilgili açıklamalar yaptığımız böyle bir proje ile cami ve okulların gece açılabilmelerine imkân sağlamıştır. Bundan dolayı da, din dersleri yatsı namazından sonra yapılabilmektedir. Bir İngilizce öğretmeninin maaşına destek olarak, okulda İngilizceyi bir ders olarak sunmayı başardık ve okumuş ve çalışabilir işgücünün tohumlarını ekmeye başladık.
 • Yani yoksul insanlara yardım etmek için birçok yol vardır. Bu yardımları yapmak için birçok sözde kar amacı gütmeyen organizasyona da güvenmeyin, bunu kendiniz yapmanız en iyisidir. Tecrübelerimizi paylaşmaktan mutlu olacağız. 1990’lardan beri bu tür projeleri Endonezya ve Pakistan’da ve geçen 2009 yılında Afrika (Sierra Leone) ve 2010 yılında da Sri Lanka’da yaptığımız gibi, sizler de bu benzeri projelere girmek ister misiniz? Mevlana’nın bereket ve müsaadesiyle, bu yıl daha da fazlasını gerçekleştirmek amacındayız!

Bölüm 6 – Gezici Manevi Hizmetler

gather1

 • Nakşibendî grubunun, henüz, Dergâh/Zaviyesi bulunmayan ve daha fazla mürit çekmeyi istediği ülkelerde, haftada iki saatlik olmak üzere bir Meclis Binası kiralanmalı ve buranın da bir Maneviyat Merkezi ya da Şifa Merkezi olduğu duyurulmalıdır. Katılımcılar için ücretsiz içecekler hazırlayın (kahve, çay) ve Maneviyat konusunda soruları olanlar için toplantıyı başlatın. İnsanların özgürce soru sorup katılabilecekleri toplantılar olmalı ki böylece var oluşun anlayışını kavrayabilsinler.
 • Sonra konuklardan birisi Mevlana’ya dedi ki: “Mevlana, (bu Manevi toplantılar için) bize de gelin, inşaAllah. İnşaAllah gelin ve her zaman benimle birlikte olun. Her zaman benimle birlikte olun. Mevlana “Eğer davet ederseniz, gelirim” diyerek cevapladı.”

Tefsir

 • Daha önceki Sohbetlerinde Mevlana: “Bana gelemeyen müritlerime, ben gideceğim.” demişti.
 • Mevlana Hakikatül Hakkanide: “Herhangi birisi, kendileri üzerindeki kontrolü kaybettiklerinde ya da sıkıntıya düştüklerinde, benim yüreğimle o anda temasa geçeceklerini sizlere bildirmem bana emredildi. Eğer sadece beni düşünürlerse, o anda benimle iletişime geçerler. Sadece beni anmaları gerekiyor ki bu da beni onlara bakmaya yöneltecektir. Bu iletişim, çabucak, sizlerde gücün etkin olmasını sağlayacak ve sizler de tehlikeli durumlara düşmekten korunmuş olacaksınız. O benim Manevi Gücüm değildir ama ben bir zincirle bağlıyım. Öylesine bir zincir ki; Evliyalar aracılığıyla Rabbe bağlayan bir zincir. Ben sizlere kadar ulaşan bu zincirin son halkasıyım. O tıpkı elektriğe bağlayabileceğiniz bir fiş gibidir” demiştir.
 • Ayrıca, yine aynı Kitap’ta şöyle yazılmıştır: “Eğer herhangi bir zaman bir Mürit ‘Medet Ya Seyyidi’ diyerek Şeyhini çağırırsa, Mevlana onun yüreğine, o anda İlahi bir Bakış gönderir ve o müridin yüreği İlahi Nurla aydınlanır.” Buna inanmalısınız!

Bölüm 7 – Geceleri dışarı çıkmayın

1891

 • Mevlana konuklarına, hem burada hem de buradan sonra güvende olabilmeleri için, Peygamberimiz’in (SAV) Yollarını sadakatle izlemelerini salık vermiştir. Ve sonra da; şeytanın, İnsanlığı Zorlu Yollara yönlendirerek, günümüzde İnsanlığa büyük ölçekli bir saldırıya devam ettiği ve Kıyamet Gününe yaklaştığımızı bildiği ve birçok insanı ateşe doğru çekmeyi istediği için, akşam vakitlerinde çocuklarını evde tutmaları konusunda hatırlatmada bulunmuştur.
 • Şeytan geceleri en etkili zamanlarındadır. Bunun için de Resulullah (SAV)  ümmeti için şu vasiyeti (tavsiyeyi) bırakmıştır: “Gece (akşam) olduğunda, kötüler ve kötülükler bu zamanlarda dışarıda oldukları için, çocuklarınızı evde tutun.”

Tefsir

 • Mevlana daha önceki, 7 Nisan ve 11 Nisan tarihli, iki sohbetinde bundan bahsetmişti.
 • Şeytan, gençlerin kolay etkilenebilen ve kolay aldanan kişiler olduklarını bilir. Onlar, henüz, hayatlarının baharındalar ve şehevi istek ve arzularla dolup taşıyorlar. Böylece de, hasat için olgunlaşmış olduklarından, onların koparılması kolay oluyor.

Bölüm 8 – Büyük şehirlerden uzak durun

new-york-city-skyline-blue-large1

 • Mevlana, büyük şehirlerde kalmanın tehlikeli olduğundan bahsediyor. Konuklar, kırsal bölgelerdeki küçük yerleşim yerlerine gitmeleri konusunda uyarılıyor. Büyük felaketler, öncelikle, büyük şehirleri vuracak. Çok fazla ölüm olacak ve oralardaki binalarda büyük bir yıkım olacak. Mevlana,  devamlı olarak, kendisi için dua etmelerini ve iyi olanların Yollarını tutmalarını onlara hatırlattı.

Tefsir

Bölüm 9 – Çocuklarınıza pratik beceriler öğretin

carpentery

 • Mevlana konuklarına; çocuklarının, daha sonra ailelerinin geçimlerine yardımcı olabilecekleri, marangozluk gibi, pratik beceriler öğretmelerini salık verdi. Birçok üniversite kâğıt bilgileriyle donatılmış, seri üretim mezunlar vermekte ve bu zavallı mezunlar da ilerleyen zamanlarda iş bulamamaktadır.
 • Yani; gerçek hayatta hiçbir uygulaması olmayan teorik kâğıttan bilgiler yerine elleriyle çalışmak gibi pratik becerilerin peşinde gitmeliler. Bir üniversite diploması, gerçekten bir iş sağlamayacaksa, hiçbir değeri olmayan bir kâğıt parçasından başka bir şey değildir. Çocukları küçük yaşlardan itibaren pratik beceriler konusunda eğitin. Böyle birisi, toplumda devamlı olarak ihtiyaç duyulacağından, asla açlık yaşamaz.

Tefsir

Bölüm 10 – Oğullarınızı evlendirin!

AdyNisah-Nikah

 • Mevlana, bu çağ ve zamanın gençlerin bekâr kalmaları için çok kötü bir dönem olduğundan, oğulları evlilik çağına geldiğinde onları evlendirmeleri konusunun konukları için bir Vasiyet (tavsiye) olduğunu söyledi.
 • Şeytan, şu anda, kendisi için çalışan ve erkekleri ayartıp onları zinaya ve evlilik dışı birlikteliğe çekmek isteyen yüzlerce binlerce kadın toplamıştır. Şeytan gençliği mahvetmek için onları kullanıyor. Mevlana, onlara, başkalarına zarar vermeden hayatlarını yaşamaları gerektiğini hatırlattı.

Tefsir

 • Bugün şeytanın nihai silahı olan, erkek-kadın karma durum, cinselliğe neden olur. Günümüz toplumunun aşırı serbestlik bağımlılığına bağlı olarak, buna karşı liberal bir tutum vardır ve bu evlilik dışı birlikteliğe girdiklerinde de erkekler ve kadınlar birbirlerine zarar veriyor ve birbirlerinin ahlak ve onurlarını mahvediyorlar. Yine bu konu daha önceki Sohbetlerde geniş olarak ele alınmıştır.

Bölüm 11 – Ailelerin günlük uygulamaları

keluarga-bahagia

 • Mevlana konuklarına “HasbunAllah RabbunAllah okuyun ve O sizleri koruyacaktır” diye tavsiyede bulundu.
 • Gençlere gelince, onları camilere gitmeleri konusunda zorlamak gerekli değildir ve evlerinde günde, en azından, iki rekât namaz kılmalarını salık veriyor.

Bölüm 12 – Kadınlarınzı hakkında

mom_child_muslim

 • Mevlana, konuklarına eşlerini ve kız çocuklarını, aileden bir erkek onlara refakat etmeden, evde yalnız bırakmamalarını tavsiye etti. Aksine davranmak tehlikelidir!
 • Çalışmadığı sürece, kadınların evde kalmaları daha iyidir. Bakkal ihtiyaçları gibi dışarıdan bir şey gerekiyorsa, onların yerine erkeklerin alış verişi yapması daha iyidir. Mevlana: “Eğer onların dışarı gitmelerine izin verilirse, evlerine güvenli bir şekilde sahip çıkamazlar.”
 • Ailenin reisi olarak, aile üyeleri evden çıktıklarında, bu günler gerçekten de belirsiz zamanlar olduğu için, en azından birisi aile üyelerinin nereye gittiklerini bilmelidir.

Bölüm 13 – Toplumunuzda bir Beyt-ül Mal oluşturun

hands

 • Bu tıpkı, üyelerinin faizsiz olarak borç alabildikleri, bir Kamu yatırım fonu gibidir. Bu İslami bir Kuruluştur ve herkes, kendi varlığı doğrultusunda, buna katkıda bulunmalıdır. Her Müslüman ailesinin, her bir aile üyesinin günlük olarak bağışını koyacağı ve haftada bir boşaltılarak Beyt-ül Mal’a göndereceği bir ‘ev bağış kutusu’ olmalıdır.
 • Toplumun bereketli birikimi olan bu bağışların miktarı büyüdükçe, Allah bereketini onun üzerine yağdıracaktır. Bu, tıpkı küçük girişimcilerin finansal özgürlüklerini almada yardımcı olan mikro finansman projesinde gördüğümüz gibi, gerekli ihtiyaçlar için açık bir şekilde yardım ya da faizsiz olarak borç verme olarak da kullanılabilir.

Tefsir

 • Harfi harfine tercüme edilirse, Beyt-ül Mal’ın anlamı Bolluk Evidir. Gerçekte ise; herkesin kendi gücü ölçüsünde katkıda bulunduğu ve bunun da Toplumun daha az şanslı üyelerine yardım için bir güvenlik ağı olarak kullanılan, Kamunun merkezi bir tasarruf hesabı gibidir.
 • Hastalık ya da kaza, işsizlik ya da beklenmeyen sıkıntılar nedeniyle etkilenmiş üyeler olabilir. Böylece, ihtiyacı olanlara, bağışlar ve faizsiz krediler aracılığıyla bu fon tarafından ödeme yapılabilir. Tıpkı bir Sosyal Refah programı gibidir. Ama bugün Batı ülkelerinde gördüğümüz gibi, suiistimal ya da kötüye kullanma anlamına gelmemelidir.

El-Fatiha

 

Bu 22 dakikalık İngilizce Sohbetler dizisi www.Saltanat.org adresinden izlenebilir. İzlemek için tıklayınız. Saltanat TV, Mevlana Şeyh Nazım’ın kişisel olarak müsaade ve onayıyla Resmi sitesidir.

Bu İngilizce Sohbetleri, olabildiğince çok dile tercüme ettirmek için, çevirmenler arıyoruz. Zaman kısa ve dünyanın her yerinde insanların bilgilendirilmeye ihtiyacı olduğu için,  çeviriler için ödeme yapmak istiyoruz. Bizlere yardımcı olabilirseniz, ücretinizle birlikte, bizleri bilgilendirin. Kaynağımızı düzenleyip toparlamak için elimizden geleni yapıyoruz, yani lütfen bize yardımcı olun.

This entry was posted in 2011 @tr, Nisan, Sohbetleri and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.