Mevlana’nın Şilili madencilerle dokunaklı buluşması: 19 Aralık 2010

Mevlaan Şeyh Nazım’ın Meclisi

Mevlana’nın  Şilili madencilerle dokunaklı buluşması

19 Aralık 2010

Euzubillahimineşşeytanirracim
Bismillahirrahmanirrahim
ESELAMÜ ALEYKÜM VE RAHMETULLAHİ VE BERAKATÜHÜ

 • Mevlana sıcakkanlı bir şekilde,  mahsur kalan madenciler grubunun başkanı Ömer kardeş, ve onun iş arkadaşı Dario ‘yu , iki Şilili madenciyi karşıladı. Mevlana tebessüm ederek “Oturunuz,”  dedi , ve o  onları sevgi ile karşıladı.
 • Mevlana Allah’a bu muhteşem mucize için şükrederek ve dua ederek başladı.  Madenciler  taze havasız, ve sadece yaşamaya yetecek kadar kirlenmiş su ile yerin 700 metre altında 70 gün geçirdiler. Neredeyse hiç yiyecek olmadan, boğucu bir sıcaklıkta, zifiri karanlıkta ve havadaki bogucu bir ağırlıkla, ,33 madencinin hepsi canlı olarak kurtuldu , her birinin boynunda geleneksel üçgen Nakşibendi TAVEEZi vardı çünkü bunları Mevlana onlar yeraltında iken göndermişti. Mevlana , tüm insanların, medyanın üzerini örttüğü bu akıllara durgunluk verici olaya tanıklık ettikten sonra, maneviyat ve mucizelerin varlığını  kabul etmeleri için dua etti.
 • Mevlana kaza ve madencilerin korkunç vaziyeti hakkında bir gece kendisine haber verildiğini açıkladı.  Derhal onlar için dua etti , ve dünyadaki  313 mucizevi insandan birini çağırdı (RijalAllah), ve ondan madencilere eşlik etmesini istedi.  Sonunda, bir değil bu görünmez varlıkların yedi tanesi oraya gönderildi. Mevlana’nın madencilere hızlı bir şekilde kurtulmaları için La ila ha illallah, Muhammadur Rasulullah ‘ı söylemesini, ve onlardan Nakşibendi TAWEEZ’ini takmalarını söylemesi istendi.  , ve Mevlana bu önemli mesajı ve TAWEEZleri Sili’de madencilere ulaşabilecek kişilere ulaştırdı.
 • Mevlana Elhamdülillah dedi, Allah’ın yardımları madencilere ulaştı ve onların imkansız görünen kurtuluşunu  mümkün kıldı. Dünyadaki hiç bir teknoloji kutsal bir yardım olmadan bunu mümkün kılamazdı. Yardım madencilere beklenmedik yönlerden yedi görünmez varlık ile gönderilmişti.  (Daha sonra,  madencilerin ortaya koyduğu özeti okuduğumuzda, mantığa meydan okuyan çok mucizeler göreceksiniz.  Ve bu tür bir çile altında hayatta kalmanın sadece teknolojiye sahip olmak ile mümkün olmadığını  izah etmek için , 19Kasım’ın son zamanalrında , Yeni Zelenda’da 29 madenci patlamada yer altında kaldı DÜNYA ÇAPINDA teknolojisine sahip olmalarına rağmen  ve hiç biri canlı olarak dışarı çıkamadı,onların vucütları bile bulunamadı. Bu yüzden bu 33 madencinin canlı olarak, sağlam ve sağlıklı bir şekilde  dışarı çıkması gerçekten bir mucizedir. Onlar yeraltında en uzun süre hayatta kalma rekorunu kırdılar.)

 • Madencilerin arasındaki yedi görünmez kişiye Korunmuş Kitap (Levhi Mahfuz)‘ta belirtildiği gibi çilelerinin ne zaman biteceği gösterildi, ve onlar 33 madencinin hayatta kalması için gerekli desteği sağlamayı aşama aşama bu kaçınılmaz tarihe kadar sürdürdüler. Madencilerin bir çok mucizevi olaylar görmelerine rağmen,Mevlana bugünkü insanların maneviyata inancı zayıf olduğu için sadece “küçük mucizeler” in gösterildiğini söyledi, ve eğer büyük mucizeler olsaydı bu kişilerin bunun şokuna katlanamayacağını belirtti. Sadece madencilerin yaşamalarını sağlayacak kadar verildi. O zaman bile, normal şartlarda 1 gün bile hayatta kalamayacak olan insanların Allah’ın izniyle 33 insanın hayatta kalmasının nasıl olduğuna bütün dünya tanık oldu; ancak onlar başta 17 gün yaşadı, havasız olarak (evet, hiç taze (temiz) hava olmadan!), hic temiz su içmeden ve hic fazla yiyecek yemeden! (onların ne kadar yedigini öğrenmek icin gelecek postta madencilerin röportajlarını okuyun!) ve onlar tam 70 günü yeraltında gecirdi ve hayatta kaldı!

 • Mevlana gelen iki madenci ile tnaıştığı için çok mutlu olduğunu söyledi. Onlara gönderilen dindar ve temiz manevi yardım olmaksızın asla oradan canlı çıkamazlardı. Allah imaknsızı mümkün kıldı, ve dindar kişilerin dualarıolanların anlamıydı. (waseelah)
 • Onların buraya gelişi, Şili halkı için bir başlangıçtı, bundan sonra çoğu kişi İslam ve maneviyatı kuacaklayacak. Kuzey Amerikalılar materyalistliğe dogru ilerlese de , Güney Amerikalılar manevi insanlar olma yolunda gelişiyorlar. Mevlana onların Mehdi a.s. ve Isa a.s.›ın çağına ulaşması için dua etti, ve İnşaAllah o zaman çoğu Şilili İslam’a girmiş olur.
 • Mevlana onların her birine 500 dolar verdi, ve onlara ek olarak  Şilideki madencilere götürmeleri için  15500 dolar verdi. Mevlana onlara her ay , kendi ayaklarının üzerinde durabilene kadar yardım etmeyi umduğunu ve artık madende çalışmaya devam etmemelerini istediğini söyledi. Mevlana bu aylık yardımların onların küçük işlere başlamasına ve hayatlarını sürdürmesine yardım edeceğini düşünüyor.   Mevlana, madencilerden birine kaçi yetiştirmesini tavsiye etti, Mevlana ona 500-1000 keçi ile işe başlaması için para gönderecegini , ve bir yıl içinde, 10.000 keçiye ulaşabileceğini söyledi. Ve ardından , madeci de aslında gençliginde bir keçi yetiştiricisi olduğunu söyledi! Mevlaan diğer madenciye Arjantin›den odun alıp satmasını tavsiye etti. Mevlana onlara kendi çocukları gibi, gözü gibi bakacağını ve onlar için yardım toplamaya devam edeceğini , onları tek etmeyeceğini söyledi ve bu konuda güvence verdi.
 • Madenciler de ayrıyeten Mevlana’ya bazı sembolik hediyeler sundu, – 33 madencinin hala yer altında iken imzaladığı bir Şili bayrağI , bir tespih, onların kurtulduğu günde aileleri tarafından çizilen bir resim ve San Jose altın ve bakır madenciliğinden bir parça taş. Onlar Mevlana›ya şöyle dediler, “Sizin yaptıklaırnızla karşılaştırılınca bunlar hiç bir  şey değil, sizin nezaketini ve yardımlarınızı asla ödeyemeyiz,” Mevlana tevazu içind eşöyle cevapladı “Bizim ödüllerimiz cennettedir, bizler aciz çalışanlarız, aciz kullarız. Allah bu dünyada ve ahirette mutlu etsin.”
 • Toplantı sonunda, Mevlana böyleyıldırıcı bir çilyle yüzleşip cesaret gösterdikleri için madencilere «aslanlar»  diye hitap etti.Bütün madencilere selam söyledi, ve kalplerini ferah tutmalarını ve bir gün 100bin Şililinin  bot ile Şam’a a gideceğini söyledi. Mevlana onlara basit işler bulmalarını tekrar hatırlattı, ve asla tekrar maden işine dönmemelerini söyledi, eğer bir daha yeraltında kalırsanız be sefer biz sorumlu değiliz dedi. Mevlana onların Şili›de dergah kurmaları için de para göndereceği sözünü verdi. Madencilere eşlik eden bir bayan, son olarak bir soru sordu. Üzgün bir şekilde “Benim oğlum bu Mayısta denizde kayboldu, Onu tekrar görecek miyim” dedi. Mevlana dedi ki, “Isa a.s geldiği zaman o gelecek, üzülme”, Mevlana acılı anneyi rahatlattı.Ve ardından bütün gruba EL verdi ve iki madenciyi kucakladı.
 • Mevlana ile tanıştıktan hemen sonra, Saltanat TV takımı iki madenci ile kısaca konuştu, onlara Mevlana Şeyh Nazım ile tanışmanın nasıl bir duygu olduğunu ve onlara EL alırken nasıl bir tecrübe edindiklerini sordu. Omer kardeş el alma esnasında sarhoş gibi hissettiğini, ve el aldıktan sonra, göğsünden büyük bir yükün kaldırılmış gibi olduğunu hissettiğini söyledi. Diğer medenci de aynı duyguları hissetti ve tecrübe edindi. Çektiği çileden sonra zor uyuyabilen madenci, el almadan sonra Lefke›ye dönünce bebekler gibi rahat uyuyabildiğini söyledi. Lefke›de kalışının çok huzurlu buldugunu, ve Mevlana›nın onlara o kadar zaman ayırmasına çok mütessir olduğunu söyledi. Bir çok müridin sadece Mevlana ile biraz vakit geçirebilmek için günlerdir beklediğini gördüğünü , ancak kendileri için Mevlana ile gorusmeye bir çok fırsat verildigini , onunla akşam yemeği yediklerini, hatta onunla arabayla iki defa yolculuk ettiklerini soyledi. Mevlana›nın ozellikle madencilik sektörünü bırakmayı, ve baska yerde rızık aramak gibi ona verdiği güzel tavsiyeler için memnun oldugunu , ve onları ailesi ile paylamak icin hevesli oldugunu soyledi.
 • Bu görüşmeden sonra kazaya hangi gözle baktığı soruldugunda, bunun onlar için bir test ve bir nimet  oldugunu, onları gerçeğe geri göndürdüğünü,onlara hayatın anlamını gösterdiğini ve onları İslam’a ve mevlana’nın cemaatine getirdiğini söyledi. Dario, diğer madenci, geldiği için çok memnun oldugunu, cunku onun icin bunun plansız bir gezi oldugunu, sond akikada Lefke’ dediğer iki madenci ile yer değişikliği yaptıgını, soyledi.

(Bu özete diğer iki özet ile devam edilecek, birisi madencilerin 70 günlük çilesinde karşılaştıkları şaşırtıcı durumlar diğeri de , Mevlana›nın CNN ve FOX Haber tafından Şilili amdenciler hakkında verdiği roportaj. Her ikisi de çok edici ve sürpriz bilgiler içeriyor, bu yüzden bizi izlemeye devam edin!)

EL FATİHA

Yorum

 • Mevlana tarafından, yardım eden velilerin kurtulma günü hakkında bilgilendirildiği konusunda ilginç bir açıklama yapıldı.Futuhul Gayb adlı eserinde Şeyh Abdülkadir Geylani (qs) zorluk/test/problem/açı çekme konularında son noktayı koyan güzel açıklamalar yapmıştır.

كُلٌّ۬ يَجۡرِى لِأَجَلٍ۬ مُّسَمًّ۬ى‌ۚ

 

(Bunların) her biri muayyen bir vakte kadar akıp gitmektedir. (Ra›d Suresi , 13:2)

Hayatta her şeyin belirlenmiş bir zamanı avrdır. Hepimiz ölümle yüzleşeceğiz, bu dünya bile kıyamet ile yüzleşecek. Bu yüzden bizlere saldıran testler ve zorlukların da bir eceli , bir sonu var ve bunlardan sonra bir rahatlama var.

فَإِنَّ مَعَ ٱلۡعُسۡرِ يُسۡرًا . إِنَّ مَعَ ٱلۡعُسۡرِ يُسۡرً۬ا

Elbette zorluğun yanında bir kolaylık vardır. (5) Gerçekten, zorlukla beraber bir kolaylık daha vardır. (6) (İnşirah Suresi 94:5-6)

Fakat bu yolculuğumuz esnasında katlanmamız gereken en zor şeylerden biridir. Şeyh Abdülkadir(qs) demiş ki bunlar(acı cekme, test, zorluk) geceyi takip eden gündüz(rahatlama ve çözüm) gibidir. Gecenin başında ne kadar dua edersek edelim , gece sadece daha da daha da karanlıklaşır! Hiç yardım ve rahatlama görmeyiz aksine durum daha da kötüleşir. Bu noktada çoğu dua eden kişi umutlarını ve inançlaırnı kaybeder.Kur›an-ı Kerim›de denildiği gibi:

أَمۡ حَسِبۡتُمۡ أَن تَدۡخُلُواْ ٱلۡجَنَّةَ وَلَمَّا يَأۡتِكُم مَّثَلُ ٱلَّذِينَ خَلَوۡاْ مِن قَبۡلِكُم‌ۖ مَّسَّتۡہُمُ ٱلۡبَأۡسَآءُ وَٱلضَّرَّآءُ وَزُلۡزِلُواْ حَتَّىٰ يَقُولَ ٱلرَّسُولُ وَٱلَّذِينَ ءَامَنُواْ مَعَهُ ۥ مَتَىٰ نَصۡرُ ٱللَّهِ‌ۗ أَلَآ إِنَّ نَصۡرَ ٱللَّهِ قَرِيبٌ۬

(Ey müminler! ) Yoksa siz, sizden önce gelip geçenlerin başına gelenler size de gelmeden cennete gireceğinizi mi sandınız? Yoksulluk ve sıkıntı onlara öylesine dokunmuş ve öyle sarsılmışlardı ki, nihayet Peygamber ve beraberindeki müminler: Allah’ın yardımı ne zaman! dediler. Bilesiniz ki Allah’ın yardımı yakındır. (Bakara Suresi 2:214)

Peygamber ve inananlar bile dedi ki “Allah›ın yardımı ne zaman?” Allah›ın cevabını her zmaan hatırlamalıyız, “Bilesiniz ki Allah’ın yardımı yakındır!” Bu yüzden bilmeliyiz ki her test, yolunda ilerler – binlerce rekat namaz kılabilirsiniz ve Allah›tan güneşin doğmasını isteyebilirsiniz , fakat hala gecenin ortası ise güneş çıkıncaya kadar sabahın erken saatlerine kadar beklemelisiniz. Allah dualarımızı kabul edecektir  –bu sırada – bu yüzden Allah›ın irade ve hikmetini severek kabul etmeliyiz.

Hayatın zorlukları ile karşılaşırken, dualarınızı edin, Allah’a yalvarın yakarın,çünkü Allah diyor ki :

وَقَالَ رَبُّڪُمُ ٱدۡعُونِىٓ أَسۡتَجِبۡ لَكُمۡۚ إِنَّ ٱلَّذِينَ يَسۡتَكۡبِرُونَ عَنۡ عِبَادَتِى سَيَدۡخُلُونَ جَهَنَّمَ دَاخِرِينَ

Rabbiniz şöyle buyurdu: Bana dua edin, kabul edeyim. Çünkü bana ibadeti bırakıp büyüklük taslayanlar aşağılanarak cehenneme gireceklerdir. ” (Kur’an 40:60)

Sonra sabırlı bir şekilde Allah’ın rahmetine, hikmetine ve iyiliğine tam bir inanç ile bekleyin , Allah’ın Kur’an’da söz verdiği gibi:

سَيَجۡعَلُ ٱللَّهُ بَعۡدَ عُسۡرٍ۬ يُسۡرً۬ا

Allah, bir güçlükten sonra bir kolaylık yaratacaktır. (Talak Suresi 65:7)

Ve bir rahatlık bahşediliği zaman, yüzünüzü hürmetle çevirin, Allah’ı Elhamdülillah ve Şükrüllah ile anın.

فَٱذۡكُرُونِىٓ أَذۡكُرۡكُمۡ وَٱشۡڪُرُواْ لِى وَلَا تَكۡفُرُونِ

Öyle ise siz beni (ibadetle) anın ki ben de sizi anayım. Bana şükredin; sakın bana nankörlük etmeyin! . (Kur’an2:152)

 • Mevlana dindar ve gizli kişiler hakkında konuştu.Mevlana Şeyh Adnan dedi ki bu dönemin cahilliğinden korunmak için bütün velilere gizlenmek emredilmiştir, bu nedenle artık onları goremiyoruz. Sadece Şeyh Nazım›a bilinen biri olmaya izin verilmiştir. Bu yüzden tanıştığımız herkese saygı duymalıyız çünkü hangisinin Veli olduğunu bilemeyiz. Ebu Yezid El Bestami (qs)›ye zamanının kutuo velisini araması talimatı verildi, cevresindeki bütün mutevazi ayakkabıcılar arasında arayacaktı. Mevlana Şeyh Adnan bize şu basit duayı evlerimizden her ayrıldığımızda okumamız için öğretti. “Ey Allah›ım, benim bir Veli ile tanışmam için bana izin ver, a Qutb, or the Sultan.” Her kim bu duayı ederse, en azından 24 saat içinde Veli ile tanışır.
 • p { margin-bottom: 0.21cm;Mevlana aylık olarak Şilili madencilere yardım etmeyi umuyor , bu yüzden eğer Lefke’ye giderseniz , biraz fazladan bağış getirin ve onu Mevlana’ya ulaştırın, böylece siz de onun mübarek senedini paylaşabilirsiniz. Ayrıca bağışları oraya giden başkaları ile de gönderebilirsiniz.

وَتَعَاوَنُوۡا عَلَى الۡبِرِّ وَالتَّقۡوٰى‌ وَلَا تَعَاوَنُوۡا عَلَى الۡاِثۡمِ وَالۡعُدۡوَانِ‌ وَاتَّقُوا اللّٰهَ ‌ؕ اِنَّ اللّٰهَ شَدِيۡدُ الۡعِقَابِ

İyilik ve takva (Allah’a karşı gelmekten sakınma) üzere yardımlaşın. Ama günah ve düşmanlık üzere yardımlaşmayın. Allah’a karşı gelmekten sakının. Çünkü Allah’ın cezası çok şiddetlidir. (Kuran 5:2)

 • Bu meclisten sonuçta ilginç bir ders olarak , Mevlana 500 dolarlık zarfı bir madenciye uzattığı zaman , madenci zarfı sol elle almaya çalıştı , Mevlana zarfı biraz uzaklaştırdı ve madenci derhal onu sağ eli ile alması egrektiğini anladı . Sağ elimizle almak semboliktir – Cennetin insanları sağ el insanları olarak çağrılırlar. Onlar amel defterlerini sağ tarafından alırlar. Cehennemin insanları sol el insanları olarak adlandırılırlar ve amel defterlerini sol taraflarından ya da arkalarından alırlar.

أُوْلَـٰٓٮِٕكَ أَصۡحَـٰبُ ٱلۡمَيۡمَنَةِ

أُوْلَـٰٓٮِٕكَ أَصۡحَـٰبُ ٱلۡمَيۡمَنَةِ

 

 • İşte bunlar amel defterleri sağdan verilenlerdir. (cennet halkı.) (Kuran 90:18)

  • Mevlana onlarla vakit gecirerek, onları rahatlatarak ve onlara maddi ve manevi tavsiyelerde bulunarak gerçek bir sevgi gösterdi. Onları kucakladı, sıcakkanlı bir şekilde karşıladı,ve onlara “çocukları gibi” olduklarını söyledi.Misafirler mutlu bir şekilde ayrıldı, ev sahibinin onlara ilgisi ve şevkati ile zor anların üstesinden geldiler, oysa ki onlar kazadan önce birer yabancı idi! İslam budur!– Babul Farah olmaktır, mutluluğa bir kapıdır, gözyaşı yoktur, Ümmet içindir!

   


Bu 31 dakikalık meclis sadece saltanat.org dan takip edilebilir.  70 days Underground 19.Dec.2010′ a tıklayın. . Saltanat TV, Maulana Shaykh Nazim tarafından bizzat onaylanmış resmi sitesidir.
Bütün hakları saklıdır.

 

Onların buraya gelişi, Şili halkı için bir başlangıçtı, bundan sonra çoğu kişi İslam ve maneviyatı kuacaklayacak. Kuzey Amerikalılar materyalistliğe dogru ilerlese de , Güney Amerikalılar manevi insanlar olma yolunda gelişiyorlar. Mevlana onların Mehdi a.s. ve Isa a.s.›ın çağına ulaşması için dua etti, ve İnşaAllah o zaman çoğu Şilili İslam›a girmiş olur.

This entry was posted in 2010 @tr, Aralık, Sohbetleri and tagged , . Bookmark the permalink.